Marka Tescili

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili, bir işletmeyi veya ürünlerini temsil etmek için kullandığı benzersiz bir sembol veya sözcüktür. Bir kez marka tescili yapıldıktan sonra, aynı sembol veya kelime dizisi, kullanımda kaldığı ve uygun evrak işleri, ücretleri ödendiği sürece başka bir kuruluş tarafından sonsuza kadar kullanılamaz hale gelir. Bu şekilde sizi taklit ederek haksız kazanç sağlamak isteyen kişilere karşı koruma altına alınmış olur.

 

® ve ™ ticari markalarla ilişkili yaygın sembollerdir. ®, markanın tescilli bir ticari marka olduğunu ve dolayısıyla ticari marka kanunu kapsamında korunduğunu belirtir. ™, markanın şirket tarafından ticari marka olarak kullanıldığını belirtmek için kullanılan bir semboldür. Markanın ticari marka kanunu kapsamında tescil edildiğini veya korunduğunu göstermez. Sembollerden herhangi birini kullanmanız gerekmez, ancak bunları kullanmanın iki önemli avantajı vardır. Birincisi, semboller, bu sembolleri ticari marka olarak iddia ettiğinize dair dünyaya bir uyarı sağlar ve bu, başkalarının adı kendi işleri için kullanmaya teşebbüs etmelerini engeller.

Marka Tescili

Ticari Markanızı Neden Tescil Ettirmelisiniz?

Bir ticari markayı kullanmak için tescil ettirmek zorunlu olmasa da, ticari marka tescili, bir işletmeye büyük değer katar. Bir işletmenin iyi niyeti ve itibarı, başkaları sizin işletmenizle benzer veya aynı olan bir markayı benimseyerek kendi mal ve hizmetlerini sizinki gibi yanlış tanıtmaya çalışırsa azalabilir veya zedelenebilir. Bir ticari markayı kaydettirmenin temel faydalarından bazıları şunlardır:

  • Marka sahibi, ticari marka tescil edildikten sonra başkalarının benzer veya aynı markayı izni olmaksızın kullanmasını engelleme hakkına sahiptir.
  • Ürünün özgün mülkiyeti ve kalitesi hakkında halk arasında haklı bir algı oluşturur.
  • Tescilli bir ticari markanın sahibi, ticari markayı ihlal eden kuruluşlardan tazminat davası açabileceği ve tazminat alabileceği için başkalarının markayı kopyalamasını ve kullanmasını engeller.
  • Ticari marka tescili, başka bir tarafın ticari markanızın kendi ticari markasını ihlal ettiğini iddia etme olasılığını azaltır.
  • Sahibine ® sembolünü kullanma hakkı verir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu kafa karıştırıcı şekilde benzer markaları tescil etmeyi reddedeceğinden, benzer veya aynı ticari markayı dosyalamak isteyen ilgili taraflara gerekli uyarıda bulunur.
  • Ek olarak, işletmeler sizinkine benzer bir marka benimsemeyi düşündüğünde markanız yerel Ticari Marka Sicilinde görünecektir.

Marka tescili ile firmanıza yatırım yapmakla kalmaz, markanızı ve firmanızı güven altına almış olursunuz. Marka tescili ile ilgili her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Emeklerinizi koruma altına almak, kendinize ve size güvenen müşterilerinize  sorumluluğunuzdur.

Marka Tescil